Anovulācija ir ovulācijas traucējumi, kad sievietei cikla laikā nenotiek ovulācija, t.i., nobriedusi olšūna neatstāj olnīcu. Vēl viens ovulācijas traucējums ir oligoovulācija. Tā ir neregulāra ovulācija, t.i., ovulācija nenotiek katra cikla laikā. Anovulācija un oligoovulācija ir viens no biežākajiem sieviešu neauglības cēloņiem. Apmēram 40% neauglības izraisa šie traucējumi.
Anovulācija: simptomi
Parasti sievietēm, kuras cieš no anovulācijas, ir neregulāras menstruācijas. Sliktākajos gadījumos cikls var nenotikt vispār. Ja sievietes cikls ir īsāks par 21 dienu vai ilgāks par 36 dienām, pastāv ovulācijas traucējumu risks. Tādā gadījumā vajadzētu konsultēties ar ārstu.
Ja cikla ilgums ir tuvu vidējam (no 21 līdz 36 dienām), bet katra cikla ilgums ir ļoti atšķirīgs (teiksim, viens cikls ilgst 22 dienas, nākamais jau 35), tā arī var būt zīme, ka jūsu ķermenī nenotiek ovulācija.
Ir arī iespējams, ka pat ar regulāru ciklu var būt traucēta ovulācija. Tomēr šādi gadījumi ir reti.
Kā anovulācija un oligoovulācija izraisa neauglību?
Katram pārim, kurā abi partneri ir auglīgi, katru mēnesi ir aptuveni 25 % grūtniecības iestāšanās iespējas. Tādējādi pat tad, ja ovulācija notiek bez jebkādiem traucējumiem, grūtniecība nav iespējama uzreiz.
Tikmēr, ja sieviete cieš no anovulācijas, viņa nemaz nevar palikt stāvoklī. Iemesls ir vienkāršs – viņai nav olšūnas, ko varētu apaugļot. Ja sievietei ir oligoovulācija, viņai ir lielāka iespēja iestāties grūtniecībai, taču tās iespējamība ir daudz mazāka nekā veselai sievietei, jo ovulācija oligoovulācijas dēļ notiek tikai dažu ciklu laikā. Turklāt olšūnas, kas nenobriest, parasti nav dzīvotspējīgas neregulāru ciklu laikā, kas vēl vairāk samazina grūtniecības iestāšanās iespējas.
Nevarat palikt stāvoklī? Izmantojiet ovulācijas testus >>
Ir svarīgi atcerēties, ka oligovulācija (tāpat kā anovulācija) nozīmē, ka sievietes organismā ir hormonālā nelīdzsvarotība. Šie traucējumi var izraisīt arī citas problēmas, piemēram, dzemdes kakla gļotu trūkumu, dzemdes kakla gļotādas nepietiekamu attīstību (tās nepieciešamas apaugļotas olšūnas implantācijai), zemu progesterona līmeni utt.
Kas izraisa anovulāciju?
Anovulāciju un oligoovulāciju var izraisīt vairāki faktori. Tomēr visizplatītākais cēlonis ir PCOS jeb policistisko olnīcu sindroms.
Vairāk par PCOS lasiet šeit.
Citi faktori:
- Liekais svars
- Nepietiekams svars
- Pārmērīga fiziskā slodze
- Perimenopauze
- Hiperlaktēmija
- Vairogdziedzera darbības traucējumi (hipertireoze vai hipotireoze)
- Ļoti liels stress
Anovulācijas diagnostika
Ja vizītes laikā pie ārsta atklājas, ka menstruālais cikls ir neregulārs vai nav vispār, nekavējoties radīsies aizdomas par ovulācijas traucējumiem (proti, anovulāciju vai oligoovulāciju). Jūsu ārsts var lūgt jums regulāri kontrolēt ķermeņa temperatūru vairāku mēnešu garumā. Jums arī būs jāveic asins analīzes, lai pārbaudītu hormonu līmeni. Piemēram, progesterona līmenis ievērojami palielinās pēc ovulācijas, tādēļ, ja jūsu organismā mēneša laikā progesterona līmenis nepalielinās, ovulācija, visticamāk, nenotiks vispār.
Jums var tikt nozīmēta arī ultraskaņas skenēšana. Tajā tiks pārbaudīta dzemde un olnīcas, to izmērs, forma un PCOS risks.
Anovulācijas ārstēšana
Anovulācijas ārstēšana būs atkarīga no faktoriem, kas to izraisījis. Dažos gadījumos anovulāciju var ārstēt, vienkārši izmainot diētu vai citas dzīvesveida iezīmes. Ja anovulāciju izraisa pārāk mazs ķermeņa svars vai pārāk liela fiziskā slodze (piemēram, intensīvs sporta veids), var palīdzēt svara pieaugums vai fiziskās slodzes samazināšana (attiecīgi).
Tas pats attiecas uz lieko svaru. Ja jums ir liekais svars, ovulācijas atsākšanai var pietikt ar 10% svara zudumu.
Tomēr anovulāciju parasti ārstē ar specifiskām zālēm (auglības zālēm). Tie galvenokārt ir klomīdu saturoši preparāti. Šīs zāles ir patiešām efektīvas: klomīds atjauno ovulāciju vidēji 80% sieviešu, kas cieš no anovulācijas. Turklāt pēc pusgadu ilgas ārstēšanas ar klomīdu saturošām zālēm grūtniecība iestājas vidēji 45% sieviešu. Papildus klomīdam ir pieejamas arī vairākas citas zāles, kas palīdz izārstēt ovulācijas problēmas.
Sievietēm, kuras cieš no PCOS, tādas zāles kā metformīns var būt ļoti efektīvas. Šīs zāles parasti jālieto apmēram pusgadu.