Ārpusdzemdes grūtniecība

Parasti, kad olšūna atstāj olnīcu, tā nonāk olvados, kur tā tiek apaugļota. Apaugļotā olšūna nonāk dzemdē, kas piestiprinās pie sieniņas, un tur attīstās auglis.

Taču aptuveni 1-2 gadījumos no simts apaugļotā olšūna paliek olvados. Šo grūtniecību sauc par ārpusdzemdes. Ļoti retos gadījumos apaugļotā olšūna pievienojas olnīcai, dzemdes kaklam vai citai vietai. Jebkurā gadījumā ārpusdzemdes grūtniecība nopietni apdraud sievietes veselību un dzīvību, un tā ir nekavējoties jāārstē.

Uzziniet dzemdību datumu, izmantojot grūtniecības kalkulatoru >>

Ārpusdzemdes grūtniecība parasti tiek atklāta pirmajās grūtniecības nedēļās. Līdz tam sieviete var pat nezināt, ka ir stāvoklī. Ārpusdzemdes grūtniecība parasti tiek diagnosticēta pirms 8. grūtniecības nedēļas.

Ārpusdzemdes grūtniecība nozīmē, ka auglis, visticamāk, neizdzīvos. Tikai ļoti retos gadījumos notiek veiksmīgas dzemdības. Tāpēc ārpusdzemdes grūtniecība bieži vien ir nopietns psiholoģisks trieciens sievietei. Labā ziņa ir tā, ka, ja jums ir bijusi ārpusdzemdes grūtniecība, jums joprojām būs lielāka iespēja nākotnē ieņemt bērnu.

Ārpusdzemdes grūtniecības simptomi

  • Neliela maksts asiņošana
  • Slikta dūša un vemšana
  • Sāpes vēdera lejasdaļā
  • Stipri krampji vēdera lejasdaļā
  • Sāpes vienā vēdera pusē
  • Vājuma sajūta, reibonis
  • Sāpes plecos, kaklā, sēžamvietā
  • Ja plīst olvads, sāpes ir tik spēcīgas, ka sieviete var noģībt

Ja jums rodas kāds no šiem simptomiem, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu. Tas novērsīs smagu asiņošanu un saglabās jūsu auglību.

Ārpusdzemdes grūtniecības cēloņi

Viens no ārpusdzemdes grūtniecības cēloņiem ir bojāti olvadi, kas neļauj apaugļotajai olšūnai virzīties uz dzemdi. Rezultātā olšūna ir spiesta implantēties olvados vai citur.

Daudzos gadījumos ārpusdzemdes grūtniecības cēloņi paliek nezināmi. Tomēr ir zināmi vairāki faktori, kas palielina ārpusdzemdes grūtniecības iespējamību:

  • Dzemdes spirāles izmantošana kontracepcijas nolūkos
  • Dzimumorgānu iekaisums
  • Seksuāli transmisīvās slimības (piemēram, hlamīdijas, gonoreja)
  • Iedzimta olvadu slimība
  • Iegurņa operācija (audi, kas veidojas dzīšanas laikā pēc operācijas, var traucēt olšūnas kustību pa olvadiem)
  • Sievietei jau ir bija ārpusdzemdes grūtniecība
  • Neveiksmīga sterilizācija (olvadu bloķēšana)
  • Auglības veicinātāji
  • Dažas neauglības ārstēšanas metodes (piemēram, mākslīgā apaugļošana)

Ārpusdzemdes grūtniecības diagnostika

Ierodoties ārstniecības iestādē, sievietei tiek veikts grūtniecības tests, ultraskaņas izmeklēšana utt., lai noskaidrotu, vai sievietei nav ārpusdzemdes grūtniecība.

Uzziniet, vai esat stāvoklī: izmēģiniet grūtniecības testus >>

Ja tiek apstiprināta ārpusdzemdes grūtniecība, ārsts izvēlas ārstēšanu, pamatojoties uz sievietes veselības stāvokli un viņas nākotnes plāniem dzemdēt bērnus.

Ārstēšana

Ja ārstam ir aizdomas, ka olvads ir plīsis, nekavējoties jāveic operācija, lai apturētu asiņošanu. Dažos gadījumos olvads un olnīca ir tik bojāti, ka tie ir jānoņem.

Ja olvads nav bojāts un grūtniecība vēl ir agrīnā stadijā, embrija izņemšanai var izmantot laparoskopiju. Laparoskopija ir operācija, kurā ar nelieliem iegriezumiem vēdera dobumā tiek veiktas noteiktas operācijas vēdera dobumā, izmantojot šaurus, elastīgus manipulatorus (laparoskopus). Ārpusdzemdes grūtniecības gadījumā laparoskopijas laikā tiek veikts neliels iegriezums olvados, kura laikā embrijs tiek izņemts, nekaitējot olvada integritātei.

Dažos gadījumos var nozīmēt noteiktas zāles, kas kavē saistaudu veidošanos. Šo metodi izmanto, ja olvads ir neskarts un grūtniecība ir agrīnā stadijā.

Pēc ārpusdzemdes grūtniecības ārstēšanas sievietei joprojām ir jāveic vairākas asins analīzes, lai pārliecinātos, ka viņa vairs nav stāvoklī. Asins analīzes mēra hCG (ko sauc par grūtniecības hormonu) līmeni asinīs. Šis hormons tiek izdalīts grūtniecības laikā.

Grūtniecība pēc ārpusdzemdes grūtniecības

Lielākajai daļai sieviešu, kurām ir bijusi ārpusdzemdes grūtniecība, nav problēmu atkal iestāties grūtniecībai un viņām ir bērni, pat ja olvads ir izņemts. Kamēr sievietei ir vismaz viens vesels olvads, grūtniecībai nevajadzētu būt lielai problēmai. Ja ārpusdzemdes grūtniecību izraisījusi ārstējama slimība (piemēram, viena no seksuāli transmisīvām slimībām), pilnīga šīs slimības izārstēšana var pat palielināt sievietes grūtniecības iestāšanās iespējas.

Jūsu ārstam ir jāinformē, cik ilgam laikam jāpaiet pēc ārpusdzemdes grūtniecības ārstēšanas, lai jūs varētu atsākt domāt par bērna ieņemšanu. Parasti ieteicams pagaidīt 3-6 mēnešus. Vēlams izmantot ovulācijas testus, lai atvieglotu grūtniecības iestāšanos.

Nevarat palikt stāvoklī? Izmēģiniet ovulācijas testus >>

Pats galvenais ir nebēdāties un nekādā veidā nevainot sevi. Ārpusdzemdes grūtniecība ir reta parādība, kas var notikt ar jebkuru sievieti, un tā parasti nesamazina jūsu auglību. Šajā gadījumā ļoti svarīgs ir arī partnera atbalsts. Ja nepieciešams, konsultējieties ar psihologu.