Grūtniecības plānošana vēlāk dzīvē

Daudzas sievietes mēģina palikt stāvoklī pēc 35 gadu vecuma. Grūtniecības plānošana kļūst grūtāka ar vecumu. Mūsdienu sabiedrība sev līdzi nes šo jauno standartu, kurā sievietes gaida ilgāk, lai kļūtu par mātēm. Šāda lēmuma pieņemšana daudzām kļūst pašsaprotama, bet jums ir jāzina riski un izaicinājumi, kuri nāk tam līdzi.

Grūtniecības plānošana kļūst grūtāka ar vecumu

Ja esat mēģinājusi uzsākt grūtniecību sešus mēnešus vai ilgāk, jums jāapmeklē ārsts, lai apspriestu savu auglību. Grūtniecības iestāšanās var būt lēnāka nekā tas būtu jaunībā. Jūs esat auglīgākā tieši 20 gadu vecumā. Kopumā auglība sāk straujāk samazināties pēc 30 gadu vecuma – jo vecāki jūs un jūsu partneris esat, jo lielāka iespēja, ka bērna ieņemšana notiks ilgi. Tas nereti rada jautājumu, kāpēc jūsu auglība samazinās? Lūk, piedzimstot, olnīcās ir visas olšūnas, kādas jums jebkad būs, to daudzums var būt no 1 līdz 2 miljoniem. Līdz pubertātei puse no tām būs jau nederīgas. Pieaugot vecumam, olšūnu skaits turpina samazināties. Turklāt jūsu olšūnas noveco tāpat kā jūs, un vecākas olšūnas vairs neapaugļojas tik viegli.

Padomi grūtniecībai

Lai gan grūtniecība un tās iestāšanās var palikt nedaudz sarežģītāka, tomēr ir lietas, kuras jūs varat darīt, lai uzlabotu savas iespējas palikt stāvoklī. Jums ir lielākas iespējas palikt stāvoklī, ja saprotat savu menstruālo ciklu. Vidējais cikls ir 28 dienas, bet dažām sievietēm tas var svārstīties no 20 līdz 40 dienām. Ja jūsu cikls ir regulārs, tad jūs varat zināt, ka, iespējams, jums ir ovulācija 2 nedēļas pirms nākamā cikla sākuma. Tātad jūs varat strādāt ar to un atrast labāko laiku dzimumdzīvei. Viens no veidiem, kā uzzināt, kad sākas un cik ilgi turpinās jūsu ovulācija, ir ovulācijas testi. Tie ir īpaši paredzēti, lai paziņotu jums par izmaiņām jūsu organismā. Ovulācijas tests ir vienkāršākais veids, kā izzināt sevi. Šādas informācijas pieejamība jums būtiski palīdzēs grūtniecības iestāšanās procesā.

Vēl jārēķinās ar to, ka jums un jūsu partnerim jābūt pēc iespējas veselīgākiem. Neatkarīgi no visa, tas patiešām palīdzēs jūsu grūtniecībai. Jūs varat:

  • atmest smēķēšanu un izvairīties no pasīvās smēķēšanas,
  • būt veselīga svara robežās,
  • izvairīties no alkohola,
  • ēst veselīgu uzturu.

Šie vienkāršie, bet efektīvie soļi jums ievērojami palīdzēs ceļā pie bērniņa ienākšanas ģimenē. Jūs varat mainīt savu dzīvesveidu, lai uzlabotu jūsu auglības līmeņus. Ja jūs smēķējat, tagad ir pienācis laiks pārtraukt. Ārsti arī iesaka nelietot alkoholu, mēģinot palikt stāvoklī. Ieteicams arī uzturēt sevi formā un saglabāt veselīgu svaru. Tiklīdz jūs nolemjat izmēģināt tikt pie bērna, sāciet lietot uztura bagātinātāju, kas satur folijskābi. Ir konstatēts, ka folijskābes lietošana ievērojami samazina nervu defektu risku un stimulē jūsu iespējas palikt stāvoklī.

Vēl kāda laba ideja būtu satikties ar savu ģimenes ārstu, pirms sākat plānot grūtniecību. Lielākā daļa ginekologu nodrošina arī priekšlaicīgu topošo grūtnieču aprūpi, kas jums var ievērojami palīdzēt pirms grūtniecības iestāšanās. Ģimenes ārsts jums ieteiks piemērota dzīvesveida izvēli, kas varētu ietekmēt jūsu izredzes palikt stāvoklī un bērna attīstību, kā arī jūs varat saņemt jaunāko informāciju par veselības pārbaudēm un vakcināciju, kas būtu nepieciešama, pirms grūtniecības iestāšanās. Savukārt ginekologs varēs pārbaudīt visas ar jūsu sievietes veselību saistītās lietas, lai parūpētos, ka viss ir sagatavots grūtniecībai.

Ja Jums nav iestājusies grūtniecība

Ja esat 35 gadus veca un jaunāka, un gadu regulāri esat stājusies dzimumattiecībās bez grūtniecības iestāšanās, tad ir pienācis laiks apmeklēt savu ģimenes ārstu, lai jūs iegūtu nosūtījumu pie auglības speciālista. Jums var veikt asins analīzes, lai noskaidrotu, vai ir kādi medicīniski iemesli, kāpēc jūs neesat stāvoklī. Atcerieties, ka jo ātrāk jūs meklējat palīdzību, jo labāk, bet pirms tam iesakām ieviest visas nepieciešamās dzīvesveida izmaiņas, lai jūs būtu pēc iespējas veselīgāka un izredzes palikt stāvoklī būtu lielākas.