Vai jūs varat palikt stāvoklī, ja jums ir tikai neregulāras menstruācijas un neregulāra ovulācija? Jā, bet jums tas var būt grūtāks uzdevums nekā kādai ar regulāriem cikliem. Saskaņā ar vienu pētījumu sievietes, kuru menstruālā cikla ilgums katru mēnesi atšķīrās par mazāk nekā divām dienām, bija divreiz biežāk pakļautas grūtniecības iestāšanās riskam nekā sievietes, kuru cikli atšķīrās par vairāk nekā sešām dienām. Citā pētījumā atklājās, ka sievietēm ar regulāriem cikliem bija četras reizes lielāka iespēja palikt stāvoklī nekā tām, kuru cikli atšķīrās par vairāk nekā desmit dienām. Dažām sievietēm ar neregulāriem cikliem būs jāizmanto auglības uzlabošanas iespējas vai pat ārstēšana. Dažreiz dzīvesveida maiņa var regulēt agrāk neregulāros ciklus un palīdzēt jums palikt stāvoklī.
Tas, cik viegli jums izdosies palikt stāvoklī, ir atkarīgs no:
- jūsu neregulāro menstruāciju cēloņa,
- cik neregulāras ir jūsu menstruācijas,
- vai jūsu cikli patiešām ir neregulāri.
Kas ir neregulāra ovulācija?
Neregulāras menstruācijas tiek definētas kā menstruālais cikls, kas ir īsāks par 21 dienu vai ilgāks par 36 dienām. Jūsu cikls var tikt uzskatīts arī par neregulāru, ja tas katru mēnesi ievērojami atšķiras. Piemēram, ja vienu mēnesi jūsu cikls ir divdesmit dienas, bet citā trīsdesmit, jūsu cikli tiks uzskatīti par neregulāriem. Pētījumi ir atklājuši, ka cikla garuma izmaiņas ir vairāk saistītas ar neauglību nekā tikai cikla ilgumu. Citiem vārdiem sakot, ja jūsu cikli mēdz būt nedaudz garāki par parasto diapazonu, bet tie nemainīgi ir tik gari, jums var būt mazāka iespēja saskarties ar auglības problēmām nekā tām, kuru cikli ievērojami atšķiras, bet garums atbilst normai.
Neregulārs cikls ir arī normāls. Stress vai slimības var aizkavēt ovulāciju vai menstruācijas, kā rezultātā jūsu cikls ir garāks vai dažreiz īsāks nekā parasti. Ja jums ir tikai viens vai divi no šiem neierastajiem cikliem gadā, jums nav jāuztraucas. Tomēr, ja jūsu cikli bieži ir neregulāri vai menstruāciju ciklu starpā ir diezgan ilgs laiks, jums jāapmeklē ārsts, lai novērtētu situāciju.
Kā notiek ovulācijas noteikšana, ja cikli ir neregulāri?
Ja jums ir ovulācija, bet tā notiek neregulāri, jums būs jāpieliek īpašas pūles, lai noteiktu savu auglīgāko laiku. Ir daudz veidu, kā prognozēt ovulāciju. Jums, iespējams, vajadzēs izmantot vairāk nekā vienu no tiem, lai palīdzētu saprast, kad ir labākais laiks dzimumattiecībām.
Ovulācijas testi
Ovulācijas testi darbojas līdzīgi kā grūtniecības testi, jo jūs urinējat uz testa, lai noteiktu brīdi, kad esat visauglīgākā. Viena iespējamā kļūda, izmantojot šos testus, ja jūsu cikli ir neregulāri, ir tāda, ka jums būs jāizmanto lielāks testu skaits. Ja jūsu cikli ir neregulāri, iespējamais ovulācijas periods var būt garāks nekā citām sievietēm, tādēļ ovulācijas testi būtu jāizmanto ilgāku laiku, lai jūs būtu lietas kursā par notiekošo jūsu ķermenī.
Jūs varētu vēlēties apsvērt bazālās ķermeņa temperatūras noteikšanu. Šīs temperatūras diagrammas var parādīt, kad jums faktiski notiek ovulācija. Protams, visprecīzākais veids, kā noteikt ovulāciju vai tās trūkumu, ir ultraskaņas izmeklējums vai asins analīzes, kas veiktas pie jūsu ārsta. Konsultējieties ar savu ārstu par šīm iespējām, lai noteiktu, vai tās jums ir piemērotas, jo katrai no tām ir savas priekšrocības, piemēram, ovulācijas tests ir ātra un vienkārša metode, bet asins analīzes sniedz pilnīgu uzticamību.