Neregulāri cikli ir bieža parādība – kādēļ tā?

Lai gan nereti Latvijas medijos pavīd ziņa, ka sievietēm ar neregulāriem cikliem palikt stāvoklī ir grūti, tomēr grūtniecība nav neiespējama. Uzreiz gan ir jāatzīst, ka nav vienas labākās ieņemšanas metodes tām, kuras cīnās ar neregulāriem cikliem. Jūs varat izlemt atteikties no mēģinājuma noteikt ovulācijas precīzo un vienkārši bieži nodarboties ar dzimumattiecībām visa cikla laikā. Dažiem pāriem tas rada stresu, jo šādas attiecības kļūst par pienākumu. Ovulācijas tests un tā izmantošana ļauj izvairīties no stresa. Jūs lieki nemēģināsiet stāties dzimumattiecībās, kad nesaņemsiet pozitīvu ovulācijas testa rezultātu.

Neregulāri cikli un ovulacijas testi

Izmantojot šo metodi, jums nav jāuztraucas par ovulācijas laika neizmantošanu. Ja nodarbojaties ar dzimumattiecībām trīs līdz četras reizes nedēļā, visticamāk, sekss būs auglīgā dienā arī tādām sievietēm, kuru cikli nav regulāri. Ja ar šādām attiecībām nodarbojaties bieži, tad paralēli tam ir vērts padomāt arī par iemesliem šādiem cikliem. Tie var norādīt uz smalku hormonālo nelīdzsvarotību. Jums joprojām var būt ovulācija katru mēnesi, bet ovulācijas diena var atšķirties. Ja jums ir ovulācija, iespējams, ka jūs varat palikt stāvoklī bez auglību uzlabojošu zāļu palīdzības. Šeit ir daži iespējamie neregulāro ciklu cēloņi, kas ir arī neauglības riska faktori.

Anovulācija?

Dažreiz neregulāras menstruācijas ir anovulācijas pazīme. Anovulācijas cikli ir menstruālie cikli, kuros nenotiek ovulācija. Ja jums nav ovulācijas, jūs nevarat palikt stāvoklī bez auglību stimulējošas ārstēšanas palīdzības. Neregulāras menstruācijas var liecināt arī par policistisko olnīcu sindromu, kas ir izplatīta endokrīnā slimība, kas skar 1 no 10 sievietēm. Ne visas sievietes ar olnīcu policistozi piedzīvos neauglību, bet daudzām grūtniecības iestāšanās prasīs ilgāku laiku. Sievietēm ar šo diagnozi ir arī lielāks agrīna spontānā aborta risks. Vēl kāda populārā problēma ir primārā olnīcu mazspēja, kas pazīstama arī kā priekšlaicīga olnīcu mazspēja, un tā var izraisīt neregulārus vai pat pilnīgi neesošus ciklus. Zems estrogēna līmenis dažreiz pavada šo diagnozi, un tas var izraisīt tādus simptomus kā maksts sausums, sāpes dzimumakta laikā, karstuma viļņi vai svīšana naktī, apgrūtināta gulēšana vai neizskaidrojama depresija vai trauksme.

Vairogdziedzeris

Arī pavājināta vai pārmērīga vairogdziedzera darbība var izraisīt neregulāras menstruācijas, kā arī neauglību. Citi iespējamie vairogdziedzera hormonu nelīdzsvarotības simptomi ir svara izmaiņas, grūtības aizmigt vai noguruma sajūta, neizskaidrojama trauksme vai depresija vai problēmas ar aizcietējumiem vai caureju. Kāda cita bieži sastopaman problēma ir hiperprolaktinēmija. Prolaktīns ir hormons, kas galvenokārt ir atbildīgs par krūšu stimulēšanu mātes piena ražošanai. Hiperprolaktinēmija ir tad, kad hormons ir paaugstināts pat tad, ja sieviete nav stāvoklī vai pašlaik baro bērnu ar krūti. Neparasti augsts prolaktīna līmenis var izraisīt neregulāras menstruācijas vai pat pilnībā pārtraukt menstruācijas. Citi iespējamie simptomi var būt pietūkušas vai jutīgas krūtis.

Dzīvesveids

Būtu jāpiemin arī dzīvesveida radītas problēmas – aptaukošanās ir visizplatītākais neregulāro menstruāciju un auglības samazināšanās cēlonis. Aptaukošanās var izraisīt neregulārus ciklus, kā arī grūtības ieņemt bērnu. Dažreiz svara problēmas izraisa pamatā esoša un neatklāta hormonālā nelīdzsvarotība. Piemēram, gan olnīcu policistoze, gan hipotireoze var izraisīt pēkšņu svara pieaugumu un grūtības zaudēt svaru. Ja jūs cīnāties ar savu lieko masu, pēkšņi palieliniet savu svaru, neskatoties uz to, ka būtiski nemaināt savu dzīvesveidu, vai arī jums ir lielas grūtības zaudēt svaru, konsultējieties ar ārstu. Ja jūsu svara problēmas izraisa hormonāla nelīdzsvarotība, ārsts, iespējams, varēs ārstēt šo problēmu, un tas, savukārt, var palīdzēt jums zaudēt lieko svaru. Tāpat kā liekais svars var izraisīt neregulārus ciklus, arī nepietiekams svars var izraisīt neregulāras menstruācijas un auglības problēmas. Pārāk lielas fiziskās aktivitātes un diētas ievērošana ir arī iespējami neregulāro ciklu cēloņi.