Otrais grūtniecības trimestris

Grūtniecības otrā trimestra sākums (13-28 grūtniecības nedēļa) parasti sakrīt ar pašsajūtas uzlabošanos. Pirmajā trimestrī pārstāj pazust noguruma slikta dūša un nespēks, tāpēc sāc justies enerģiskāk, var teikt – jūties līdzīgi kā pirms grūtniecības.

Otrais grūtniecības trimestris lielākajai daļai grūtnieču ir vieglākie trīs grūtniecības mēneši. Šajā laikā ir ļoti labvēlīgi plānot un gatavoties dzemdībām un mazuļa audzināšanai.

Otrajā trimestrī auglis aug ļoti strauji. Jums jāveic ultraskaņas skenēšana no 18 līdz 22 grūtniecības nedēļām, lai pārbaudītu, vai auglis attīstās. Tajā laikā, ja vēlaties, varat uzzināt arī topošā mazuļa dzimumu.

Kamēr jūtaties labāk, arī otrais grūtniecības trimestris ir pilns ar būtiskām izmaiņām organismā.

<< Pirmais grūtniecības trimestris

Ķermeņa izmaiņas

Muguras sāpes

Svara pieaugums pēdējo dažu mēnešu laikā ir ievērojami palielinājis jūsu muguras slodzi. Viņa bieži sāk justies un sāpināt. Sēdiet taisni ar muguru, un krēslam jābūt labam muguras atbalstam. Apgulieties uz sāniem, ielieciet spilvenu starp kājām. Izvairieties no smagas kustības, saliekšanās. Valkājiet tikai zemus, ērtus apavus. Ja muguras sāpes kļūst ļoti apgrūtinošas, izmēģiniet masāžu grūtniecēm.

Smaganu asiņošana

Apmēram puse grūtnieču cieš no pietūkušām, asiņojošām smaganām. Hormonu aktivitātes izmaiņas nozīmē, ka smaganās tiek pārnests vairāk asiņu, padarot tās jutīgas un asiņojošas. Pēc dzemdībām smaganas parasti atgriežas tādā stāvoklī, kādā tās bija pirms grūtniecības. Grūtniecības laikā izmantojiet mīkstu zobu birsti, netīriet zobus pārāk stingri, taču ļoti svarīgi grūtniecības laikā neatstāt novārtā zobu higiēnu. Pētījumi liecina, ka grūtniecēm, kurām ir bijis periodontīts, ir lielāka iespēja dzemdēt priekšlaicīgi vai laist pasaulē mazuli ar mazāku ķermeņa svaru.

Krūšu palielināšanās

Lai gan paaugstinātajai krūšu jutībai pirmajā trimestrī jau vajadzētu izzust, krūtis joprojām aug. Jūsu ķermenis gatavojas zīdīšanai. Tāpēc valkājiet lielāku krūšturi, lai jūs justos ērti.

Aizlikts deguns un deguna asiņošana

Mainoties hormonu darbībai, grūtniecei sabiezē deguna gļotāda, tāpēc deguns bieži ir aizlikts. Jūs varat sākt krākt naktī. Izmaiņas deguna gļotādās arī atvieglo asiņošanu. Jūs varat apturēt asiņošanu no deguna, turot galvu taisni (nenoliekot galvu atpakaļ) un dažas minūtes viegli saspiežot degunu. Tomēr deguna nosprostojumu lietojiet tikai pēc konsultēšanās ar ārstu. Var palīdzēt palielināt mitrumu telpā, kurā jūs gulējat.

Izvadīšana

Tāpat kā pirmajā trimestrī, arī otrajā trimestrī no maksts bieži parādās piena krāsas šķidra krējuma izdalījumi. Tomēr laika gaitā izdalīšanās nedaudz palielinās. Valkājiet kokvilnas, cieši pieguļošu apakšveļu, nelietojiet tamponu. Ja izdalījumi kļūst ar nepatīkamu smaku, maina krāsu (zaļgani, dzeltenīgi vai ar asinīm, vai arī ir daudz dzidru izdalījumi), nekavējoties sazinieties ar savu ārstu.

Bieža urinēšana

Otrajā trimestrī dzemde virzīsies uz augšu, pēc iespējas vairāk atbrīvojot urīnpūsli. Tāpēc otrajā trimestrī būs nedaudz vieglāk – negribēsies tik bieži urinēt kā pirmajā trimestrī. Tomēr trešajā trimestrī jums vajadzētu vēlēties vēlreiz doties uz tualeti.

Matu augšana

Hormonu darbība var paātrināt matu augšanu dažādās ķermeņa daļās. Tas sievietei bieži var radīt diskomfortu. Mati uz galvas kļūst biezāki. Nereti mati sāk augt vietās, kur tie agrāk nav auguši vai tikpat kā nebija – uz sejas, rokām, muguras. Skūšanās un skūšanās ir drošākais veids, kā noņemt matus grūtniecības laikā. Lielākā daļa speciālistu neiesaka lāzerepilāciju, elektrolīzi, vasku un citus. pasākumi, kuru ietekme grūtniecības laikā vēl jāapstiprina.

Galvassāpes

Galvassāpes ir viena no visbiežāk sastopamajām grūtniecēm. Centieties daudz atpūsties, izmēģiniet relaksējošus vingrinājumus (dziļa elpošana utt.). Grūtniecības laikā aspirīnu un ibumofēnu lietot nedrīkst, par pretsāpju līdzekļu lietošanu konsultējieties ar savu ārstu. Acetaminofēns parasti ir atļauts grūtniecēm.

Aizcietējums un grēmas

Šīs nepatīkamās lietas izraisa – atkal – hormonu darbība. Tie atslābina noteiktus muskuļus, kas neļauj kuņģa saturam iekļūt barības vadā, un muskuļus, kas nospiež sagremoto pārtiku pa zarnām. Ēšana biežāk un mazākās porcijās palīdz izvairīties no grēmām, kā arī izvairīties no trekniem, pikantiem, skābiem ēdieniem. Aizcietējumus palīdz novērst šķiedrvielu saturoša pārtika, daudz šķidruma un fiziskās aktivitātes.

Hemoroīdi

Hemoroīdi attīstās asinsvadu paplašināšanās dēļ ap anālo atveri. Tas ir saistīts ar palielinātu asins plūsmu grūtniecības laikā. Konsultējieties ar savu ārstu par iespējamo ārstēšanu.

Augļa spārdīšana

Pirmās augļa kustības jums vajadzētu sajust jau grūtniecības vidū. Ja jūs joprojām to nejūtat, neuztraucieties. Dažas grūtnieces nejūt nekādas augļa kustības līdz sestajam grūtniecības mēnesim.

Ādas izmaiņas

Grūtnieces bieži izskatās sarkanas. Pie šādas ādas atkal vainīgi hormoni. Paaugstināts ādas pigmenta melanīna līmenis var izraisīt tumšus plankumus uz sejas (dažreiz sauktu par “grūtniecības masku”) vai tumšus plankumus uz vēdera. Visas šīs zīmes pazūd pēc dzemdībām. Jūs varat izmantot pulveri, lai paslēptu pēdas uz sejas. Grūtniecības laikā āda kļūst ļoti jutīga pret sauli. Tāpēc izvairieties atrasties saulē laikā no pulksten 10:00 līdz 14:00. Izmantojiet sauļošanās līdzekli.

Var būt arī sārtas līnijas (strijas) uz vēdera, krūtīm, augšstilbiem. Tās rodas, kad āda mēģina pielāgoties ļoti strauji augošajām ķermeņa daļām. Lai gan ir vairāki ražotāji, kas piedāvā krēmus, kuriem vajadzētu palīdzēt novērst striju veidošanos, ir ļoti maz pierādījumu, ka šādi krēmi patiešām ir efektīvi. Lielākajai daļai striju vajadzētu izzust pēc dzemdībām.

Varikozas vēnas

Augļa augļa dēļ pastiprinās asinsrite organismā. Tas var izraisīt mazu sarkanu vēnu (zirnekļa vēnu) parādīšanos uz ādas. Parasti tie pazūd pēc dzemdībām. Lielā slodze uz kājām palēnina asinsriti tajās, kā rezultātā kāju vēnas paplašinās un kļūst zilas vai violetas. Praktiski nav iespējams novērst varikozas vēnas. Tomēr jūs varat palīdzēt sev, ja sēdējat ilgāk, lai kājas būtu horizontāli (novietotas uz maza krēsla utt.), Kustieties vairāk. Varat arī valkāt īpašu katapulti. Varikozas vēnas parasti sāk izzust trīs mēnešus pēc dzimšanas.

Ķermeņa masa

Slikta dūša, kas bija tik nomākta pirmajā trimestrī, ir beigusies. Tāpēc apetītei vajadzētu atgriezties un palielināties otrajā trimestrī. Taču esiet uzmanīgi: otrajā trimestrī (salīdzinājumā ar pirmsgrūtniecības periodu) katru dienu jāsaņem papildus 300-500 kcal. Parasti jums vajadzētu pieņemties svarā par 0,25–0,5 kg nedēļā.

Bīstami simptomi

Ir vairākas pazīmes, kas grūtniecības laikā rada nopietnu trauksmi, un tādā gadījumā jums nekavējoties jādodas pie ārsta:

• Stipras sāpes vēderā

• Spēcīga asiņošana

• Smags reibonis

• Pēkšņs ķermeņa masas pieaugums (vairāk nekā 3 kg mēnesī) vai pārāk mazs ķermeņa masas pieaugums (mazāk nekā 10 kg pirmajās 20 grūtniecības nedēļās).

Trešā grūtniecības liecība >>