Pirmais grūtniecības trimestris

Pirmais grūtniecības trimestris (1-12 grūtniecības nedēļa) ir diezgan grūts pārbaudījums lielākajai daļai, it īpaši pirmmātēm. Ir nepieciešams pielāgoties milzīgajām izmaiņām organismā.

Lai gan jaundzimušā gaidīšana ir viens no aizraujošākajiem dzīves posmiem, tas ir arī ļoti atbildīgs periods, kam ir labi jāsagatavojas. Zinot, ko sagaidīt konkrētas grūtniecības laikā, šis periods var ievērojami atvieglot.

Ķermeņa izmaiņas

Grūtniecība katrai sievietei ir atšķirīga. Daži jūtas lieliski, svaigi, citi ļoti nabadzīgi, vienkārši neapskaužami. Mēs apspriedīsim dažas ķermeņa izmaiņas, kuras varat sagaidīt, un dažas bīstamas pazīmes, kuru dēļ jums vajadzētu redzēt savu ārstu.

Asiņošana

Apmēram 25 procenti grūtnieču pirmajā grūtniecības trimestrī piedzīvo nelielu asiņošanu. Grūtniecības sākumā neliela asiņošana var nozīmēt, ka apaugļotā olšūna ir nosēdusies dzemdes sieniņas gļotādā (t.i., notikusi implantācija). Tomēr, ja Jums ir smaga asiņošana (kā menstruāciju laikā), sāpes vēderā, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu. Tās var būt spontāna aborta vai ārpusdzemdes grūtniecības (ārpusdzemdes grūtniecības) pazīmes.

Paaugstināta krūšu jutība

Jūtīgas vai pietūkušas krūtis ir viena no pirmajām grūtniecības pazīmēm. Tas ir saistīts ar hormonālo aktivitāti, kas sagatavo piena dziedzerus jūsu krūtīs bērna zīdīšanai. Paaugstināta jutība pret krūti parasti ilgst visu pirmo trimestru. Varat valkāt vienu izmēru lielāku krūšturi, brīvākus, neierobežojošos krūšturus vai arī nevalkāt tos vispār.

Aizcietējums

Grūtniecības laikā muskuļu kontrakcijas, kas parasti palīdz pārtikai pārvietoties pa zarnām, kļūst vājākas, jo palielinās progesterona līmenis. Pievienojiet palielinātajam dzelzs līmenim (lietojot pirmsdzemdību vitamīnus) un iegūstiet aizcietējumus un gāzes uzkrāšanos, no kā cieš lielākā daļa grūtnieču. Jūs varat palīdzēt sev, dzerot vairāk šķidruma, ēdot pārtiku, kas satur daudz šķiedrvielu. Palīdz arī fiziskās aktivitātes.

Ja aizcietējums kļūst grūti likvidējams, konsultējieties ar savu ārstu par nekaitīgu, vieglu caurejas līdzekļu lietošanu.

Izvadīšana

Grūtniecības sākumā ir normāli pamanīt bālganus izdalījumus no maksts. Tos sauc par leikēmiju. Pēc krāsas tie atgādina pienu un ir nedaudz biezi. Leikēmija var parādīties jau 4. grūtniecības nedēļā. Šīs ekskrēcijas vēlāk palielinās. Lai jūs justos ērtāk, valkājiet viegli pieguļošu kokvilnas apakšveļu, vienreizējās lietošanas paliktņus. Nelietojiet tamponus, jo tas var izraisīt infekciju. Ja izdalījumi sāk izdalīt nepatīkamu smaku vai maina krāsu (zaļganu, dzeltenīgu) vai konsistenci, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu.

Nogurums

Grūtniecības laikā jūsu ķermenis ir pakļauts ievērojamai slodzei, jo tam ir jārūpējas par augošo augli. Tāpēc grūtniecības laikā ir ierasts justies nogurušam un izsmeltam. Nogulieties, apgulieties, tiklīdz jūtaties noguris jebkurā diennakts laikā. Noteikti uzņemiet pietiekami daudz dzelzs. Dzelzs deficīts var izraisīt anēmiju, kas liek jums justies pilnīgi izsmeltam.

Smaržas un garšas izmaiņas

Daudzas ir dzirdējušas par to, ka grūtnieces ļoti vēlas noteiktus ēdienus, bieži tādus, kas viņiem agrāk pat nepatika. Vairāk nekā 60 procenti. grūtniecēm ir liela vajadzība pēc noteiktiem pārtikas produktiem. No otras puses, aptuveni puse grūtnieču piedzīvo pilnīgu nespēju ēst dažus produktus (lai gan, iespējams, viņas tos mīlēja pirms grūtniecības!). Ja jūtat lielu vēlmi ēst produktus, kas ir veselīgi, mazkaloriju un kopumā piemēroti grūtniecei, nesavaldieties. Taču atsevišķos gadījumos ir vēlme ēst neēdamas lietas – mālu, netīrumus utt. Šajā gadījumā konsultējieties ar ārstu.

Bieža urinēšana

Lai gan pirmajā grūtniecības trimestrī auglis joprojām ir ļoti mazs, dzemde nepārtraukti aug. Bez palielināšanās viņa sāk spiest urīnpūsli, izraisot vēlmi urinēt gandrīz pastāvīgi. Nekad nesamaziniet šķidruma uzņemšanu – tas ir nepieciešams jums un jūsu auglim. Tomēr izvairieties no kofeīna, kas stimulē urīnpūsli – īpaši pirms gulētiešanas. Un neuzturiet urīnu – steidzieties uz tualeti, tiklīdz par to domājat.

Paaugstināts skābums – “grēmas”

Paaugstināts progesterona līmenis organismā atslābina grūtniecību barības vada apakšējā daļā. Rezultātā var pacelties kuņģa sulas un pārtika, kas izraisa nepatīkamu sajūtu – grēmas. Var palīdzēt biežāka ēšana mazās porcijās. Neguliet tikai pēc ēšanas, izvairieties no trekniem, pikantiem, skābiem (piemēram, citrusaugļiem) ēdieniem. Jūs varat arī pacelt spilvenu augstāk, kamēr guļat.

Garastāvokļa maiņas

Nogurums, mainīga hormonālā aktivitāte organismā padara grūtnieces garastāvokli ļoti nepastāvīgu. Bieži jūtamas bailes, neapmierinātība un pat panika. Nebaidies raudāt, bet, ja jūties ļoti slikti, paliec tuvu saviem mīļajiem – partnerim, ģimenei, draugiem.

Rīta nelabums

Pirmo grūtniecības trimestru raksturo rīta slikta dūša. Šī ir viena no vislabāk zināmajām un visizplatītākajām grūtniecības pazīmēm. Vairāk nekā 85% ir slikta dūša. sieviete stāvoklī. Iemesls tam atkal ir hormonu darbība. Slikta dūša parasti būs jūtama visā grūtniecības pirmajā trimestrī. Dažām sievietēm slikta dūša ir viegla, savukārt citas sāk vemt gandrīz katru dienu. Slikta dūša parasti ir spēcīgākā no rītiem (tātad termins “rīta slikta dūša”). Lai mazinātu šo nepatīkamo sajūtu, uzkodas nelielās porcijās ar augstu olbaltumvielu saturu pārtikas produktiem (piemēram, gaļu, sieru, čipsiem), malko ūdeni, augļus (piemēram, ābolu sulu). To var izdarīt no rīta, pat neizkāpjot no gultas. Izvairieties no pārtikas, kas palielina sliktu dūšu. Slikta dūša un vemšana pašas par sevi nav bīstama parādība, taču, ja tās ir ļoti apgrūtinošas un ļoti smagas, tas var negatīvi ietekmēt augļa uzturu. Tāpēc šajā gadījumā konsultējieties ar ārstu.

Svara pieaugums

Grūtniecība ir viens no retajiem periodiem sievietes dzīvē, kad pieņemšanās svarā ir pozitīva lieta. Tomēr arī tad tai nevajadzētu augt pārāk brīvi. Grūtniecības pirmajā trimestrī ir normāli pieņemties svarā par 1,5-3 kilogramiem. Tomēr ārsts var ieteikt, ja Jums iestājas grūtniecība liekā vai nepietiekama svara laikā. Lai gan bieži tiek teikts, ka grūtniecei vajadzētu ēst par diviem, nevajag ļaunprātīgi izmantot. Pirmajā trimestrī jūsu auglim ir nepieciešami papildu 150 kcal dienā. Iegūstiet šīs papildu kalorijas ar veselīgu pārtiku: augļiem, dārzeņiem, pilngraudu maizi, liesu gaļu un citiem.

Bīstami simptomi

Ir vairākas pazīmes, kas grūtniecības laikā rada nopietnu trauksmi, un tādā gadījumā jums nekavējoties jādodas pie ārsta:

• Stipras sāpes vēderā

• Spēcīga asiņošana

• Smags reibonis

• Pēkšņs svara pieaugums vai pārāk mazs svara pieaugums

Otrais grūtniecības trimestris >>