Lai gan līdz dzemdībām atlikušas vien dažas nedēļas, nereti grūtākais ir grūtniecības trešais trimestris. Trešais grūtniecības trimestris sākas 28 grūtniecības nedēļā un ilgst līdz aptuveni 40 grūtniecības nedēļām. Šeit mēs apspriedīsim visbiežāk sastopamās trešā trimestra pazīmes, kā arī to, kuri simptomi ir bīstami.
<< Grūtniecības otrais trimestris
Ķermeņa izmaiņas
Muguras sāpes
Visas grūtniecības laikā uzkrātās mārciņas rada arvien lielāku slodzi mugurai. Tas var likt jums justies vēl vairāk peldoties. Turklāt izmaiņas gurnu skrimšļos (organisms gatavojas dzemdībām) var izraisīt izmaiņas gurnos un apakšējā daļā. Lai atvieglotu muguras slodzi, pierodiet pie pareizas stājas. Sēdiet taisni un uz krēsliem, kuriem ir labs muguras atbalsts. Gulēt uz sāniem, starp kājām turot spilvenu. Valkājiet zemus, ērtus apavus. Sāpju mazināšanai varat izmantot siltas kompreses vai tulznas ar siltu ūdeni. Konsultējieties ar savu ārstu par to, vai varat lietot acetaminofēnu.
Asiņošana
Asiņošana dažkārt var būt nopietna traucējuma pazīme: placentas atdalīšanās, placentas atdalīšanās vai priekšlaicīgas dzemdības. Nekavējoties sazinieties ar savu ārstu, ja novērojat jebkādu asiņošanu.
Sagatavošanas (Braxton Hicks) treniņi
Var sākt justies vājš, kas līdzinās dzemdes sasilšanai, tuvojoties dzemdībām. Sagatavošanās darbs parasti nav tik intensīvs kā faktiskais darbs, kas tiek piedzīvots pirms dzemdībām. Tomēr to var viegli atbalstīt ar patiesām pūlēm. Viena svarīga atšķirība ir tā, ka reāli kāpumi un kritumi kļūst arvien biežāki un intensīvāki. Ja jūsu seja ir sajukusi un pēc insulta ir grūti atgūt elpu vai ja insults ir regulārs, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu.
Pieaug krūtis
Grūtniecības beigās jūsu krūtis var palielināties līdz 1 kg! Valkājiet īpašus grūtnieču krūšturus, lai atvieglotu muguras slodzi. Tuvojoties dzemdībām, var parādīties dzelteni izdalījumi no sprauslām. Tas ir jaunpiens, ar kuru jūs barosiet savu jaundzimušo viņa pirmajās dzīves dienās.
Izvadīšana
Izdalījumi no maksts parasti palielinās trešajā trimestrī. Ja izdalījumu ir tik daudz, ka tie iekļūst jūsu biksītēs, apmeklējiet savu ārstu. Tuvojoties piegādes datumam, var parādīties biezi, dzidri vai nedaudz asiņaini izdalījumi. Tas ir dzemdes kakla spraudnis, kas tiek noņemts dažas dienas vai stundas pirms piegādes. Ja pēkšņi saņemat daudz šķidruma, iespējams, ka tam “beidzas ūdens”. Tiesa, tikai 8 procenti grūtnieču iztek ūdeni pirms insulta sākuma. Jebkurā gadījumā, ja tas notiek, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu.
Nogurums
Otrajā trimestrī ir ierasts justies diezgan svaigs, bet nogurums parasti atgriežas trešajā trimestrī. Būtisks svara pieaugums, satraukums, gatavojoties dzemdībām un bērna piedzimšanai, bieža celšanās naktī uz tualeti – tas viss ietekmē tavu pašsajūtu. Ēd pilnvērtīgu un veselīgu pārtiku, regulāri vingro. Kā jūtaties noguris – nosnausties vai vismaz dažas minūtes pasēdēt mierīgi. Jātaupa enerģija dzemdībām.
Bieža urinēšana
Tā kā auglis jau ir diezgan liels, tā galva var vēl vairāk nospiest urīnpūsli. Līdz ar to uz tualeti gribēsies iet vēl biežāk nekā iepriekš. Pat naktī jums var nākties celties vairākas reizes. Klepojot, šķaudot, smejoties vai vingrojot, iespējams, nespēsiet aizturēt urīnu. Ikreiz, kad dodaties uz tualeti – nevilcinieties un dodieties nekavējoties. Centieties pilnībā saslapināt. Pirms gulētiešanas nedzeriet daudz šķidruma. Ja urinējot jūtat sāpes vai apdegumus, noteikti pastāstiet par to savam ārstam. Tās var būt urīnceļu infekcijas pazīmes.
Grēmas un aizcietējums
Abus šos nepatīkamos traucējumus izraisa progesterona hormona darbība. Daži muskuļi atslābina, tostarp tie, kas parasti aiztur pārtiku un skābi kuņģī, un tie, kas palīdz pārtikai pārvietoties pa zarnām. Mazāku porciju un biežāka ēšana (nevis retāk un biežāk) palīdz pret grēmām. Izvairieties arī no taukainiem, pikantiem, skābiem ēdieniem (piemēram, citrusaugļiem). Aizcietējumus palīdz novērst šķiedrvielu saturoša pārtika un palielināta šķidruma uzņemšana. Ja grēmas un aizcietējums ir ļoti apgrūtinoši, konsultējieties ar savu ārstu par zāļu lietošanu.
Hemoroīdi
Hemoroīdi attīstās ap anālo atveri esošo vēnu paplašināšanās dēļ. Tas ir saistīts ar palielinātu asins plūsmu grūtniecības laikā. Sēdēšana siltā vannā atvieglo simptomus. Konsultējieties ar savu ārstu par iespējamo ārstēšanu.
Apgrūtināta elpošana
Dzemdei augot, ieelpojot, paliek arvien mazāk vietas, kur plaušām izplesties. Tas var apgrūtināt elpošanu. Var palīdzēt vingrinājumi, un guļot varat uzvilkt lielāku spilvenu, lai paceltu galvu un plecus.
Zirnekļa un varikozas vēnas
Augļa augļa dēļ pastiprinās asinsrite organismā. Tas var izraisīt mazu sarkanu vēnu (zirnekļa vēnu) parādīšanos uz ādas. Parasti tie pazūd pēc dzemdībām. Lielā slodze uz kājām palēnina asinsriti tajās, kā rezultātā kāju vēnas paplašinās un kļūst zilas vai violetas. Praktiski nav iespējams novērst varikozas vēnas. Tomēr jūs varat palīdzēt sev, ja sēdējat ilgāk, lai kājas būtu horizontāli (novietotas uz maza krēsla utt.), Kustieties vairāk. Varat arī valkāt īpašu katapulti. Varikozas vēnas parasti sāk izzust trīs mēnešus pēc dzimšanas.
Pietūkums
Var pamanīt, ka pirkstos sāk spiest gredzeni, kā arī seja, potītes var izskatīties pietūkušas. Neliels pietūkums ir šķidruma aiztures (tūskas) rezultāts. Jūs varat samazināt pietūkumu, novietojot kājas augstāk (uz krēsla vai galda) katru reizi, kad apsēžaties. Vēlams arī gulēt ar nedaudz paceltām kājām (spilveni utt.). Ja pietūkums pēkšņi palielinās, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu – tā var liecināt par preeklampsiju (nopietnu grūtniecības komplikāciju).
Ķermeņa masa
Grūtniecības trešajā trimestrī ir normāli pieņemties svarā par 0,2-0,5 kg nedēļā. Grūtniecības pašās beigās ķermeņa svaram vajadzēja palielināties par 11-16 kg, salīdzinot ar svaru pirms grūtniecības iestāšanās. Tomēr šie skaitļi var atšķirties atkarībā no tā, vai jums ir liekais vai nepietiekams svars (saskaņā ar ĶMI). Jūsu ķermeņa papildu svars sastāv no augļa svara, placentas, amnija šķidruma, palielināta asins un citu ķermeņa šķidrumu daudzuma un palielināta krūšu audu. Ja auglis šķiet pārāk liels vai pārāk mazs, jāveic ultraskaņas izmeklēšana.
Bīstami simptomi
Ir vairāki simptomi, kas izraisa nopietnu trauksmi grūtniecības trešajā trimestrī, un tādā gadījumā jums nekavējoties jādodas pie ārsta:
• Stipras sāpes vēderā
• Asiņošana
• Smaga slikta dūša vai vemšana
• Sāpes vai dedzinoša sajūta urinējot
• Pēkšņs svara pieaugums (vairāk nekā 3 kg mēnesī) vai pārāk mazs svara pieaugums.