Veselīga grūtniecība pēc 30 gadu vecuma

Jauni pētījumi rāda, ka sievietēm vecumā no 30 gadiem ir vairāk bērnu nekā agrāk, savukārt jaunākām sievietēm grūtniecību biežums samazinās. Šī tendence pirmo reizi pēdējo gadu laikā 25‑30 gadus vecus cilvēkus izņem no augstākā dzimstības līmeņa. Ja esat vecāka par 30 gadiem un domājat par bērna sagaidīšanu, tad turpmāk nedaudz pastāstīsim par to, kas jums jāzina par grūtniecības iestāšanos, veselību grūtniecības laikā un pēc tās.

Grūtniecība pēc 30 gadu vecuma kļūst normāla

Kāpēc sievietes mūsdienās gaida? Saskaņā ar Slimību kontroles un profilakses centru provizorisko dzimstības ziņojumu, sievietēm vecuma grupā virs 30 gadiem un ir vērojams stabils dzimstības pieaugums. Lai gan pašreizējās tendences liecina, ka vairāk sieviešu gaida bērniņu jau līdz 30 gadu vecumam, tomēr ir vērojams stāvoklis, kurā arvien vairāk sieviešu pēc 30 gadu vecuma izvēlas kļūt pat mātēm. Daži iespējamie skaidrojumi ietver:

  • grūtības atrast labu partneri,
  • laulību noraidīšana un aizkavēšana,
  • vēlme pabeigt skolu un izveidot karjeru, pirms pievērsties domām par bērnu,
  • lielāka piekļuve drošiem un efektīviem kontracepcijas līdzekļiem,
  • uzlabotas auglības stimulācijas tehnoloģijas,
  • mazāk dzimumattiecību, vairāk laika pavadīšana darbā.

Vecums ir svarīgs

Parasti ir tā, ka jo ilgāk jūs gaidāt, lai mēģinātu dzemdēt bērnu, jo grūtāk var būt palikt stāvoklī. Sievietes ir visauglīgākās ir 20 līdz 30 gadu vecumā, un šo dabas faktoru noliegt nav iespējams. Ja esat vecāka par 35 gadiem un grūtniecība nav iestājusies pēc sešu mēnešu ilgiem mēģinājumiem, neizmantojot kontracepciju, tad eksperti iesaka meklēt palīdzību no kvalificēta speciālista.

35 gadi ir kritisks vecums

Apmēram viena trešdaļa sieviešu, kas vecākas par 35 gadiem, meklēs palīdzību auglības klīnikās, un šis skaits palielinās līdz ar vecumu. Lai gan ar vecumu saistīta auglības samazināšanās var nozīmēt mazāk olšūnu, retāku ovulāciju un sliktāku olšūnu kvalitāti, tomēr šis vecums vēl nav izteikta problēma. Jūsu ārsts var likt jums veikt testus, ja viņu uztrauc jūsu ovulācija, kas ir tikai viens auglības pārbaudes aspekts. Šos testus var veikt gan laboratoriski, gan arī mājas apstākļos. Mūsdienās jums ir brīvi pieejami ovulācijas testi un grūtniecības testi, kas ļaus noskaidrot jūsu ķermeņa pašreizējo stāvokli. Ovulācijas tests ir lielisks veids, kā mājās noskaidrot, vai ir iestājusies ovulācija. Pozitīva rezultāta gadījumā varat jau uzreiz ķerties pie lietas un mēģināt palikt stāvoklī dabīgā ceļā.

Ja tas nesanāk, tas jūsu neauglības ārstēšanas plāns būs atkarīgs no neauglības cēloņa, un tas var ievērojami atšķirties, jo vienai sievietei pietiek ar vienkāršu ovulācijas uzraudzību, bet citai būs nepieciešama iekšķīgi lietojamu medikamentu lietošana, bet vēl kādai nāksies izmantot IVF procedūras pakalpojumus.

Svarīga ir arī vispārējā veselība

Jūsu kopējais veselības stāvoklis arī ir ļoti svarīgs. Šādi hroniski stāvokļi var sarežģīt grūtniecību un palielināt spontānā aborta risku: diabēts, augsts asinsspiediens un vairogdziedzera problēmas. Hronisku slimību noteikšana vai pārvaldīšana pirms grūtniecības var samazināt spontānā aborta risku. Svarīgs solis ir tikšanās ar savu veselības aprūpes sniedzēju, lai veiktu iepriekšēju pārbaudi un gūtu priekšstatu par tuvojošās grūtniecības iespējamību. Papildus nedrīkst arī aizmirst par hroniska stresa ietekmi. Ironiski, ka aktīva mēģināšana palikt stāvoklī var izraisīt samērā lielu stresu. Dažu stresa pārvaldības metožu iekļaušana savā dienas kārtībā var palīdzēt pārvaldīt stresu un nemieru. Tas var uzlabot izredzes, ka grūtniecība var iestāties dabiski pat tad, ja jau sen esat vecumā virs 30 gadiem.