Ovulācijas problēmas ir bieži sastopams sieviešu neauglības cēlonis, un ārstēšanas panākumu vispārējais līmenis Latvijā ir diezgan labs. Nevienai sievietei nebūtu jākaunas, ja nepieciešama palīdzība, tādēļ nebaidieties to meklēt. Paralēli tam ir arī lietas, kuras jūs pati varat darīt, lai palīdzētu stimulēt grūtniecības iestāšanos. Jautājums par to, kā dabiski ātri ieņemt bērniņu ar neregulāru ciklu, ir visai izplatīts, tādēļ šoreiz parunāsim par to, kā tas rodas un ko varat darīt lietas labā.
Neregulāras menstruācijas
Neregulāras menstruācijas (un neregulāra ovulācija) nav nekas neparasts. Neregulārus ciklus var izraisīt policistisko olnīcu sindroms, olnīcu mazspēja, vairogdziedzera darbības traucējumi, hiperprolaktinēmija, dzemdes mioma, polipi, endometrioze, dažādas koagulopātijas un citi cēloņi, bet neregulāri cikli nenozīmē, ka dabiska bērniņa ieņemšana nav iespējama. Labākais veids, kā palikt stāvoklī, lielā mērā būs atkarīgs no neregulāro menstruālo ciklu cēloņa, bet to, vai jums ovulācija notiek vai nē, noskaidrot palīdzēs ovulācijas testi. Ja vēlaties, ātri un efektīvi noskaidrot, kad jūsu ķermenī notiek ovulācija, tad ovulācijas tests ir lielisks līdzeklis. Tā lietošana ir pavisam vienkārša, tie darbojas līdzīgi kā grūtniecības testi, kas jau pāris minūšu laikā sniedz atbildi. Kad esat noskaidrojusi, vai jums ovulācija notiek, vai ne, tad varat ķerties pie tālākiem soļiem grūtniecības iestāšanās ceļā.
Vidēji regulārs menstruālais cikls parasti ilgst apmēram 28 dienas no menstruāciju pirmās dienas līdz nākamā cikla sākumam, tomēr menstruālie cikli, kas pastāvīgi ilgst no 21 līdz 35 dienām, joprojām tiek uzskatīti par regulāriem. Cikls tiek uzskatīts par neregulāru, ja tas ilgst mazāk nekā 21 dienu vai vairāk nekā 35 dienas. To var uzskatīt par neregulāru arī tad, ja tas katru mēnesi ievērojami (vairāk nekā par septiņām dienām) atšķiras. Menstruālajam ciklam nav jāilgst vienu laika posmu katru mēnesi, lai tas būtu regulārs. Menstruāciju cikli var mainīties par dažām dienām katru mēnesi un joprojām tikt uzskatīti par normāliem.
Neregulāra ovulācija: simptomi
Ovulāciju noteikt palīdzēs ovulācijas testi, tomēr ir arī simptomi, pēc kuriem jūs pati varat noteikt tās esamību. Meklēt ovulācijas pazīmes var būt lielisks veids, kā noteikt menstruālā cikla regularitāti. Katra cikla izsekošana un auglīgo dienu atpazīšana var palīdzēt cilvēkiem, kas mēģina palikt stāvoklī ar dabiskiem, neregulāriem cikliem.
Daži ovulācijas simptomi ir:
- Ķermeņa bazālās temperatūras izmaiņas – šī temperatūra mainās visā ciklā. Ovulācijas laikā tā sasniedz zemāko punktu un pēc tam uzreiz paaugstinās par aptuveni pusi grāda. Ja varat no rīta izmērīt bazālo temperatūru, tas var palīdzēt jums noteikt auglīgo logu.
- Izmaiņas dzemdes kakla gļotās – pēc katra cikla beigām ir normāli, ja izdalījumi no maksts ir nelieli vai to vispār nav. Dažu dienu laikā izdalījumu parasti kļūst vairāk un tie ir balti vai duļķaini. Tuvojoties ovulācijai, to daudzums palielinās.
- Sāpes vēderā – tas nav nekas neparasts, ka ovulācijas laikā vēdera lejasdaļā rodas nelielas sāpes. Tas ir dabiski un normāli.
- Dzemdes kakla izmaiņas – mainoties hormonālajam līmenim, kas noved pie ovulācijas, dzemdes kakls kļūst mīkstāks un nedaudz paaugstinās. Tas arī nedaudz atvērsies, lai ļautu grūtniecībai iestāties ātrāk.
Šo simptomu izsekošana var palīdzēt noteikt, vai drīz notiks ovulācija, un auglīgā loga izsekošana var atvieglot grūtniecības iestāšanos. Ovulācijas prognozēšanas komplekts un ovulācijas testi var precīzāk paredzēt auglīgās dienas, kuras var pavadīt viena vai vairākas no augstāk noteiktajām pazīmēm. Tas būs īstais laiks dzimumattiecībām, kurām ir lielāka iespēja novest pie grūtniecības.