Ovulācijas sāpes

Sievietei ovulācijas sāpes parasti ir jūtamas iegurņa un vēdera lejasdaļā. Tā kā ovulācija parasti notiek aptuveni cikla vidū, sāpīgo ovulāciju literatūrā bieži sauc, izmantojot vācu valodas apzīmējumu “Mittelschmerz” (burtiski – “vidussāpes”). Šajā rakstā mēs apspriedīsim sāpju cēloņus un iespējamo ārstēšanu.

Kādas ir ovulācijas sāpes?

Šo sāpju intensitāte un stiprums var būt no vieglas pulsēšanas līdz pat grūti paciešamām spazmām. Sāpes var ilgt no dažām minūtēm līdz vairākām stundām. Parasti sāpes ir jūtamas vēdera vienā pusē, un dažādu ciklu laikā tās var sajust dažādās pusēs. Tas ir atkarīgs no tā, kura olšūna nobriest un nonāk olvadā. Retos gadījumos var rasties neliela asiņošana vai cita veida izdalījumi no maksts. Dažām sievietēm, īpaši, ja sāpes ir ārkārtīgi stipras, var rasties slikta dūša.

Kādas ir ovulācijas sāpes?

Lielākajai daļai sieviešu ovulācijas laikā nav sāpju, taču dažas sievietes ovulācijas sāpes apgrūtina katra cikla laikā. Lai arī sāpes ir nepatīkamas, taču šai sajūtai ir arī viena pozitīvā puse – pēc sāpēm var noteikt, kad notiek ovulācija.

Ovulācijas sāpju cēloņi

Lai gan precīzs sāpīgas ovulācijas cēlonis vēl nav pilnībā skaidrs, tiek uzskatīts, ka sāpes var izraisīt folikulārais šķidrums vai asinis. Kad olšūna atstāj olnīcu, šķidrums un asinis, kas izplūst no olnīcas, var kairināt vēderplēvi. Sāpes izzūd, kad ķermenis absorbē doto šķidrumu un asinis.

Kā uzzināt, vai sāpes rodas ovulācijas dēļ?

Kā jau minēts, ovulācija notiek aptuveni cikla vidū, t.i., aptuveni 14. dienā pēc menstruācijas. Tādēļ, ja jums rodas sāpes tieši šajā laikā, visticamāk, tas ir saistīts ar ovulāciju. Vēl viena raksturīga iezīme ir sāpes tikai vienā vēdera pusē. Sāpju cēloni var noteikt ārsts, jo sievietei var būt endometrioze, un, ja sāpes ir ļoti smagas, ārsts var nozīmēt asins analīzes un rentgenu.

Ārstēšana

Tā kā sāpes ovulācijas laikā ilgst tikai ļoti ierobežotu laiku (līdz pat vairākām stundām), tās netiek pakļautas īpašai ārstēšanai. Sāpes var mazināt ar pretsāpju līdzekļiem (piemēram, ibuprofēnu). Silta komprese vēdera lejasdaļā vai karsta vanna var arī palīdzēt mazināt nepatīkamās sāpes. Ja sāpes ir ārkārtīgi stipras, sieviete var lietot kontracepcijas līdzekļus, un tad ovulācija vispār nenotiks.