Slikta dūša grūtniecības laikā

Nekas tā nesabojā grūtniecības iestāšanās prieku kā strauja rīta nelabuma parādīšanās. Dažām grūtniecēm tas ir vājš, citām – mērens, un visvairāk žēl tām, kuras cieš no smagas sliktas dūšas. Slikta dūša grūtniecības laikā parasti ilgst tikai grūtniecības pirmajā trimestrī. Slikta dūša parasti rodas no rīta, bet var rasties jebkurā diennakts laikā.

Slikta dūša grūtniecības laikā: simptomi

Pirmās rīta nelabuma pazīmes parasti parādās pirmajā mēnesī pēc menstruāciju kavēšanās. Tieši šajā laikā paaugstinās grūtniecības hormona (hCG) līmenis. Grūtniecēm (trīnīšiem u.c.) izdalās vēl vairāk hormonu, tāpēc viņus parasti nomoka intensīvāka slikta dūša.

Nav iespējams paredzēt, cik ilgi slikta dūša turpināsies, pat ja neesat grūtniece pirmo reizi. Parasti tas izzūd 12-14 grūtniecības nedēļās, bet retos gadījumos ilgst daudz ilgāk.

Ja slikta dūša ir ļoti intensīva, vemšana, apgrūtināta šķidruma rīšana, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu. Smags traucējums var izraisīt dehidratāciju, izsīkumu. Šādos gadījumos nepieciešama īpaša ārstēšana vai pat ārstēšana slimnīcā.

Kā cīnīties ar sliktu dūšu?

  • Kuņģī vajadzētu būt ēdienam. Tukšs vēders var pasliktināt pašsajūtu – jūtaties vairāk slikta dūša. Tāpēc ēd biežāk un mazāk.
  • Kad pamostaties, uzreiz kaut ko apglabājiet. Atrodoties gultā, pirms piecelšanās apēdiet vieglas uzkodas vai citas vieglas uzkodas. Pagaidiet dažas minūtes, līdz sāksies gremošana – tad varēsiet lēnām piecelties no gultas.
  • Šķidrumi. Dzeriet daudz šķidrumu: ūdeni, sulu utt.
  • Vairāk olbaltumvielu, mazāk tauku. Ēdiet pārtiku ar augstu olbaltumvielu saturu un izvairieties no taukainiem pārtikas produktiem.
  • Izvairieties no produktiem, kas uzlabo sliktu dūšu. Piens, kafija, stipra tēja, skāba sula bieži vien pasliktina situāciju. Protams, tā ir ļoti individuāla lieta.
  • Atpūta. Daudz atpūties – stress un nogurums tikai pasliktinās pašsajūtu.